Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki.
 
Te słowa, drodzy Bracia i Siostry, nabierają szczególnej wymowy na tym miejscu nabrzmiałym historią. To On, Chrystus, zgromadził nas tutaj w jedna wspólnotę dziękujących Bogu za dar świętego Wojciecha, który stał się fundamentem rodzącego się przed tysiącem lat Kościoła i Państwa. Wyrażam ogromną radość, że mogłem z wami przy relikwiach świętego Wojciecha sprawować tę najświętszą ofiarę. Dzięki składam Bogu, iż po raz drugi dane mi było jako Papieżowi przybyć do Gniezna. (...)
 
Szczególne słowa pozdrowienia kieruję do mojej młodzieży, zwłaszcza tej, która całą noc czuwała i pielgrzymowała z Lednicy do grobu świętego Wojciecha. Bądźcie zawsze Bogiem silni! (...)

SŁOWO PAPIEŻA PO MSZY

W 1000. ROCZNICĘ

ŚMIERCI ŚWIĘTEGO WOJCIECHA

(fragmenty)

Jako pamiątkę mojej pielgrzymki do grobu
świętego Wojciecha pozostawiam wam
poświęconą replikę przepięknego baldachimu
nad trumienką świętego Wojciecha, nawiązującą
w swojej formie do słynnej konfesji Berniniego
w Bazylice świętego Piotra
w Rzymie. Na odrestauro- wanym grobie świętego męczennika złożyłem swój podpis jako znak wielowiekowej wspólnoty Kościoła rzymskiego z Kościołem w Polsce i osobistej więzi następcy świętego Piotra ze swoim Narodem. Poświęciłem również brązowy ołtarz, będący fundacją Episkopatu niemieckiego. Polsce pozostawiam w darze koronowane wizerunki Matki Bożej. Mieszkańcom Bydgoszczy przywożę dar w postaci tytułu bazyliki mniejszej dla monumental- nego kościoła księży Misjonarzy, w sercu miasta; a mieszkańcom Kaliningradu ikonę świętego Wojciecha.

- Poranną transmisjliturgii z Gniezna oglądało ponad 3 mln osób (dane OBOP).

- Rezydencja abpa Muszyńskiego.

Spotkanie z prezydentami państw Europy Środkowo - Wschodniej.
Gośćmi Ojca Świętego byli:
Algirdas Brazauskas - prezydent Litwy
Arpad Goencz - prezydent Węgier
Vaclav Havel - prezydent Rep. Czech
Roman Herzog - prezydent Niemiec
Michal Kovacz - prezydent Słowacji
Leonid Kuczma - prezydent Ukrainy
Aleksander Kwasniewski - prezydent Polski
W spotkaniu uczestniczyli także kardynał sekretarz stanu Angelo Sodano, prymas Polski kardynał Józef Glemp, nuncjusz apostolski
w Polsce arcybiskup Józef Kowalczyk oraz arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński.

PRZEMÓWIENIE JANA PAWŁA II DO PREZYDENTÓW SIEDMIU PAŃSTW EUROPY ŚRODKOWEJ

Ekscelencje, Szanowni Panowie Prezydenci,

Wasza obecność w Gnieźnie, w chwili gdy obchodzimy uroczyście tysiąclecie męczeństwa św. Wojciecha, posiada szczególną wymowę. Witam was z szacunkiem w tym wyjątkowym momencie i dziękuje za to, że zechcieliście przybyć, aby wraz z Kościołem oddać cześć temu wielkiemu Świętemu, w miejscu, gdzie znajduje się jego grób.
Przed dziesięciu laty, ks. kard. Franciszek Tomáąek powiedział, że św. Wojciech jest "symbolem duchowej jedności Europy". Istotnie, pamięć o tym wielkim Świętym pozostała szczególnie żywa w środkowej Europie. Dowodzi to, że ludy tego kontynentu mają głęboką świadomość, iż są spadkobiercami dziedzictwa tych misjonarzy, którzy z mocą głosili na ich ziemiach wiarę chrześcijańską i zaszczepili w ich kulturze chrześcijańską wizję człowieka.
Św. Wojciech, urodzony w Czechach, w epoce bliskiej jeszcze czasom, gdy Cyryl i Metody rozpoczynali ewangelizację Słowian, potrafił - wzorem swoich wielkich poprzedników - łączyć duchowe tradycje Wschodu i Zachodu. Zdobywszy wykształcenie w Magdeburgu, został kapłanem, a potem biskupem w Pradze. Poznał Rzym, stolicę papieży i Pawię. Pielgrzymował też do Francji. Przebywał w Moguncji, gdzie zaprzyjaźnił się z cesarzem Ottonem III. Jako apostoł pogan, w swej ostatniej misji dotarł do wybrzeży Bałtyku. Był człowiekiem głębokiej duchowości. W ciągu krótkiej działalności misyjnej wpisał się na trwałe w dzieje kilku narodów. Polska uznaje św. Wojciecha za jednego ze swoich głównych patronów i ze czcią przechowuje jego relikwie wśród swoich najcenniejszych skarbów.
Świadectwo św. Wojciecha jest nieprzemijające, gdyż cechuje je przede wszystkim umiejętność harmonijnego łączenia różnych kultur. Jako człowiek Kościoła zawsze zachowywał niezależność w niestrudzonej obronie ludzkiej godności i podnoszeniu poziomu życia społecznego. Z duchową głębią doświadczenia monastycznego podejmował służbę ubogim. Wszystkie te przymioty osobowości św. Wojciecha sprawiają, że jest on natchnieniem dla tych, którzy dziś pracują nad zbudowaniem nowej Europy, z uwzględnieniem jej korzeni kulturowych i religijnych.
Św. Wojciech żył w niespokojnych czasach, przeżył tragedie rodzinne i zmagał się z przeszkodami w swoim apostolskim posługiwaniu, na koniec przyjął śmierć męczeńską, ponieważ nie chciał wyrzec się głoszenia orędzia o zbawieniu. W naszym stuleciu, również bardzo burzliwym, ludy środkowej Europy przeszły straszliwe doświadczenia. Dzisiaj otwierają się przed nimi nowe drogi. Trzeba, aby Europejczycy umieli zdecydowanie podjąć wysiłek twórczej współpracy, aby umacniali pokój między sobą i wokół siebie! Nie można pozostawić żadnego kraju, nawet słabszego, poza obrębem wspólnot, które obecnie powstają!
Dziś nadal stoją przed odpowiedzialnymi za politykę ogromne zadania. Umacnianie instytucji demokratycznych, rozwój gospodarczy, współpraca międzynarodowa - wszystkie te działania osiągną swój prawdziwy cel tylko wówczas, gdy zapewnią taki poziom życia, który pozwoliłby człowiekowi rozwijać wszystkie wymiary swojej osobowości.
. Wzniosłość misji ludzi kierujących polityką polega na tym, że mają oni działać w taki sposób, aby zawsze była szanowana godność każdej ludzkiej istoty; stwarzać sprzyjające warunki dla budzenia ofiarnej solidarności, która nie pozostawia na marginesie życia żadnego współobywatela; umożliwiać każdemu dostęp do dóbr kultury; uznawać i wprowadzać w życie najwyższe wartości humanistyczne i duchowe, dawać wyraz swoim przekonaniom religijnym i ukazywać ich wartość innym. Postępując tą drogą, kontynent europejski umocni swoją jedność, dochowa wierności tym, którzy położyli podwaliny pod jego kulturę i spełni swoje doczesne powołanie w świecie.
 
Szanowni Panowie Prezydenci,
 
Niech orędzie św. Wojciecha stanie się dla was obfitym źródłem inspiracji do działania wobec ogromu problemów, jakim musicie sprostać. Raz jeszcze dziękuję wam za przybycie w dniu dzisiejszym do Gniezna. Składam gorące życzenia wypełnienia wzniosłych zadań oraz wszelkiej pomyślności wam samym i narodom, które reprezentujecie. Proszę Boga, by udzielił wam daru swego błogosławieństwa.

Wrocław Legnica Gorzów Wlkp. Gniezno - powrót
Poznań Kalisz Częstochowa Zakopane
Ludźmierz Kraków Dukla Krosno
Menu
1979
1983
1987
1991 - I
1991 - II
1995
1997
Żródła
Webmaster
Serwis i obsługa